Технічна механіка 2016р



ОПИС НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«Технічна механіка»

Галузь знань
20  «Аграрні науки та продовольство»
Спеціальність
208 «Агроінженерія»
Освітньо-професійна  програма
Агроінженерія
Рівень кваліфікації
Технік-механік сільськогосподарського виробництва
Освітньо-кваліфікаційний рівень
Молодший спеціаліст
Обов’язкова/вибіркова дисципліна
Обов’язкова
Кількість кредитів ЕСТS/ годин
4,5/135
Семестр
3,4
Кількість розділів
5

Види навчальної діяльності та види навчальних занять, обсяги годин:
Лекції
96
Лабораторні заняття
12
Самостійна робота
27
Форма підсумкового контрольного заходу
екзамен


ВСТУП

Основним завданням вивчення навчальної дисципліни “Технічна механіка” є оволодіння законами і принципами в тому обсязі, який дає можливість успішно засвоїти загальнотехнічні дисципліни і теоретичні спеціальні  дисципліни, набути практичних навичок у розв’язуванні різноманітних задач, які стосуються сучасної  техніки.
Технічна механіка є науковою базою сучасної техніки різних галузей зокрема  сільськогосподарської. Користуючись її законами і принципами, розробляють і досліджують нові споруди, машини й апарати.
Вивчення навчальної дисципліни включає теоретичні, лабораторні, практичні заняття під керівництвом викладача, а також самостійну роботу, яка допомагає студентам оволодіти системою знань, умінь і навичок в об'ємі діючої програми. Викладання дисципліни слід здійснювати в доступній для студентів формі, використовуючи сучасні методи навчання, дотримуючись послідовності вивчення матеріалу, визначеної у програмі.
Міждисциплінарні зв’язки: “Фізика”, “Вища математика”, “Основи нарисної геометрії та інженерна графіка”, “Матеріалознавство і технологія конструкційних матеріалів”, “Взаємозамінність, стандартизація і технічні вимірювання”, “Машини і обладнання для тваринництва”, “Машини та обладнання для переробки сільськогосподарської продукції”, “Трактори і автомобілі”, “Сільськогосподарські машини”, “Експлуатація машин і обладнання”, “Комп’ютери та компютерні технології”, “Ремонт машин та обладнання”, “Технічний сервіс в АПК”, “Основи технічної творчості”.
Знання, отримані студентами під час вивчення навчальної дисципліни “Технічна механіка”, сприяють розширенню наукового кругозору, підвищенню культурного рівня майбутнього фахівця, розвитку його мислення та вірному формуванню світогляду.
Метою викладання  дисципліни є вивчення студентами основних законів механіки, методів розрахунків елементів конструкцій на міцність, жорсткість і стійкість, основ проектування деталей і вузлів механізмів та машин.
Завдання навчальної дисципліни: освоєння студентами законів, теорем і принципів загальної механіки. Формування навичок їх практичного застосування у вирішенні конкретних інженерних задач зі статики, кінематики  та динаміки, які поряд із загальнонауковим розвитком дають базу для вивчення спеціальних інженерних дисциплін.
Як результат вивчення навчальної дисципліни студент повинен знати:
·                        основні закони і поняття механіки;
·                        одиниці вимірювання основних та похідних величин у міжнародній системі одиниць СІ;
·                        умови рівноваги сил, які діють на тіло;
·                         визначення роботи, потужності та енергії тіла, що рухається під дією прикладених до нього сил;
·                        основні механічні властивості матеріалів;
·                        види деформацій і розрахунки на міцність і жорсткість;
·                         критерії застосування деталей машин і механізмів у сільсько­госпо­дарській техніці, працездатності деталей машин;
·                         основні параметри механічних передач і способи їх визначення;
вміти:
·                        знаходити напрямки реакцій всіх видів зв’язків;
·                        визначати рівнодіючу плоскої системи збіжних сил, рівновагу плоскої системи збіжних і довільної плоскої системи сил; опорні реакції консольних та двоопорних балок; кутові швидкості, обертові моменти для багатоступеневої передачі, а також передаткові відношення окремих ступенів передачі; параметри зубчастих коліс за їх вимірами;
·                        раціонально обирати координатні осі, центри моментів, способи перевірки правильності розв’язку;
·                        знаходити положення центра ваги плоских перерізів, складених з простих геометричних фігур;
·                         визначати роботу і потужність при обертальному і поступальному рухах тіла; за допомогою методу перерізів внутрішні силові фактори і види навантаження в довільному поперечному перерізі прямого бруса;
·                         будувати епюри поздовжніх сил, крутних моментів, поперечних сил та згинальних моментів для прямих брусів;
·                        виконувати перевірні та проектні розрахунки статично визначених систем за умови міцності при розтягу (стиску), крученні, прямому поперечному згині, одночасному згині та крученні;
·                        виконувати перевірні розрахунки на стійкість стиснених стержнів простого поперечного перерізу;
·                        здійснювати геометричний розрахунок основних розмірів рамок передач різних видів;
·                         обирати за довідниками значення розрахункових коефіцієнтів, призначати матеріал і термообробку під час виконання проектних розрахунків зубчастих передач;
·                        аналізувати конструктивні особливості складальних одиниць, які містять вали, осі з підшипниками кочення та ковзання;
·                        обирати відповідний вид з’єднань деталей машин залежно від умов складання і розбирання вузла; необхідний тип муфт для різних механізмів та машин залежно від умов монтажу та експлуатації.
Обґрунтовані зміни та доповнення в змісті програмного матеріалу розглядають на засіданнях циклових комісій і затверджує керівництво навчального закладу.  



1. Орієнтовна структура навчальної дисципліни

Розділ
Тема
Обсяг годин для окремих видів навчальних занять і самостійної роботи
назва
назва
лекції
Лаболаторн
практичні
заняття
самостійна робота
1
2
3
4
5
7
8
Вступ
1
-
-
1.
Теоретична механіка

1.1.
Статика


5
1.1.1.
Основні поняття та аксіоми статики
2
-
-
1.1.2.
Плоска система сил
7
4
1
1.1.3.
Просторова система сил
2
-
2
1.1.4.
Центр ваги
2
-
2
1.2.
Кінематика

-
4
1.2.1.
Кінематика точки
2
-
1
1.2.2.
Кінематика найпростіших рухів твердого тіла
2
-
-
1.2.3.
Складний рух точки
1
-
1
1.2.4.
Плоскопаралельний рух твердо­го тіла
1
-
2
1.3.
Динаміка


5
1.3.1.
Вступ до динаміки
1
-
-
1.3.2.
Метод кінетостатики
2
-
1
1.3.3.
Робота і потужність
2
2
1
1.3.4.
Загальні теореми динаміки
2
-
2
1.3.5.
Елементи динаміки системи
2
-
1
Всього за розділ 1
32
6
13
1
2
3
4
5
7
8
2.
Механіка матеріалів і конструкцій
2.1.
Основні положення
2
-
-
2.2.
Розтяг і стиск
9
-
1
2.3.
Практичні розрахунки на зріз і зминання
4
-
2
2.4.
Геометричні характеристики плоских перерізів
2
-
1
2.5.
Кручення
4
1
-
2.6.
Згин
6
1
1
2.7.
Теорії міцності
2
1
-
2.8.
Стійкість стиснених стержнів
2
-
1
Всього за розділ 2
32
3
6
3.
Деталі машин
3.1.
Основні положення
1
-
-
3.2.
Загальні відомості про передачі
2
-
1
3.3.
Фрикційні передачі
2
1
-
3.4.
Пасові передачі
1
-
-
3.5.
Ланцюгові передачі
1
1
1
3.6.
Зубчасті передачі
6
-
1
3.7.
Черв’ячні передачі
6
1
1
3.8.
Передача гвинт-гайка
1
-
-
3.9.
Вали та осі
2
-
-
3.10.
Підшипники
4
-
-
3.11.
Муфти
2
-
1
3.12.
Шпонкові та шліцьові з’єднання
2
-
-
3.13.
Нарізні з’єднання
4
-
1
3.14.
Нероз’ємні з’єднання
2
-
-
Всього за розділ 3
36
3
6
Разом годин з навчальної дисципліни
96
12
27
Всього


135


2. ІНФОРМАЦІЙНИЙ ОБСЯГ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

ВСТУП

Предмет технічної механіки. Роль механіки як наукової основи сільськогосподарської техніки. Зв’язок механіки з агропромисловим вироб­ництвом і її роль у вирішенні народногосподарських завдань. Основні етапи розвитку механіки. Значення механіки для підготовки фахівців агропро­мислового комплексу України. Зміст навчальної дисципліни “Технічна меха­ніка”, її зв’язок з іншими дисциплінами. Література.


1. ТЕОРЕТИЧНА МЕХАНІКА

1.1. Статика

1.1.1. Основні поняття та аксіоми статики

Предмет статики. Матеріальна точка, абсолютне тверде тіло. Сила, система сил. Рівнодійна сила. Аксіоми статики. Вільне і невільне тіло. В’язь, реакція в’язі.
1.1.2. Плоска система сил

Система збіжних сил. Геометричний та аналітичний способи визначення рівнодійної системи збіжних сил. Геометрична та аналітичні умови рівноваги плоскої системи збіжних сил. Раціональний вибір координатних осей.
Додавання паралельних сил. Момент сили відносно точки. Пара сил. Момент пари сил. Властивості пар. Додавання пар. Умова рівноваги плоскої системи пар.
Теорема про паралельне перенесення сили. Зведення плоскої довільної системи сил до даного центра. Головний вектор та головний момент плоскої системи сил. Окремі випадки приведення плоскої системи сил до даного центра. Умови рівноваги плоскої довільної системи сил, рівняння рівноваги. Рівновага плоскої системи паралельних сил. Раціональний вибір напрямку координатних осей і центра моментів. Визначення опорних реакцій балок. В’язі з тертям.

Практичні заняття

Рівновага плоскої системи збіжних сил.
Рівновага плоскої довільної системи сил.

1.1.3. Просторова система сил

Паралелепіпед сил. Рівновага просторової системи збіжних сил. Момент сили відносно осі. Загальний випадок дії просторової системи сил на тіло. Рівновага довільної просторової системи сил. Рівновага просторової системи паралельних сил.

1.1.4. Центр ваги

Центр паралельних сил. Центр ваги твердого тіла. Методи знаходження координат центра ваги. Статична стійкість положення рівноваги твердого тіла.

1.2. Кінематика

1.2.1. Кінематика точки

Предмет кінематики. Спокій і рух, відносність цих понять. Система відліку. Основні поняття кінематики: траєкторія, відстань, шлях, швидкість, прискорення. Способи задання руху точки. Натуральний спосіб руху точки; швидкість і прискорення точки. Прискорення повне, нормальне, дотичне. Види руху точки залежно від прискорення.

1.2.2. Кінематика найпростіших рухів твердого тіла

Поступальний рух твердого тіла. Обертальний рух твердого тіла навколо нерухомої осі, рівняння руху. Кутова швидкість і кутове прискорення. Рівномірне та рівнозмінне обертання. Лінійні швидкості та прискорення точок тіла, яке обертається навколо нерухомої осі.


1.2.3. Складний рух точки

Абсолютний, відносний та переносний рух точки. Теорема про додавання швидкостей.

1.2.4. Плоскопаралельний рух твердого тіла

Плоскопаралельний рух твердого тіла. Розкладання плоскопаралельного руху на поступальний та обертальний. Швидкості точок плоскої фігури. Понят­тя про миттєвий центр швидкостей.

1.3. Динаміка

1.3.1. Вступ до динаміки

Предмет динаміки. Основні поняття і визначення: маса, матеріальна точка, сила, постійні та змінні сили, закони динаміки. Основне рівняння динаміки. Два основні задання динаміки.

1.3.2. Метод кінетостатики

Поняття про вільну та невільну точки. Поняття про силу інерції. Сили інерції при прямолінійному та криволінійному рухах матеріальної точки. Принцип д’Аламбера, метод кінетостатики.

1.3.3. Робота і потужність

Робота сталої сили за прямолінійного руху. Робота рівнодійної, сили тяжіння, сили пружності. Робота сталої сили, прикладеної до обертового тіла. Потужність. Поняття про механічний коефіцієнт корисної дії.

Практичне заняття

Визначення роботи і потужності при різних видах руху точки і тіла.

1.3.4. Загальні теореми динаміки

Імпульс сили, кількість руху матеріальної точки. Теорема про зміну кілько­сті руху матеріальної точки. Кінетична енергія матеріаль­ної точки. Теорема про зміну кінетичної енергії матеріальної точки.

1.3.5. Елементи динаміки системи

Система матеріальних точок. Внутрішні та зовнішні сили. Момент інерції твердого тіла. Основне рівняння динаміки для обертального руху твердого тіла. Кінетична енергія твердого тіла за поступального, обертального і плоскопа­ралельного руху.

2. МЕХАНІКА МАТЕРІАЛІВ І КОНСТРУКЦІЙ

2.1. Основні положення

Завдання й методи механіки матеріалів. Деформоване тіло. Пружність і пластичність. Попередні поняття про розрахунки на міцність, жорсткість і стій­кість. Класифікація навантажень. Основні гіпотези і припущення. Метод пере­різів. Основні види навантаження (деформації) бруса. Напруження повне, нормальне, дотичне.

2.2. Розтяг і стиск

Поздовжні сили та їх епюри. Нормальні напруження в поперечних перерізах та їх епюри. Поздовжні та поперечні деформації під час розтягу (стиску). Закон Гука. Модуль поздовжньої пружності, коефіцієнт поперечної деформації (коефіцієнт Пуассона). Жорсткість перерізів і жорсткість бруса під час розтягу і стиску. Визначення осьових переміщень поперечних перерізів бруса. Експериментальне дослідження розтягу й стиску матеріалів. Коефіцієнт запасу міцності під час статичного навантаження по межі міцності та текучості. Допустимі напруження. Розрахунки на міцність: перевірка міцності, визначення допустимого навантаження, необхідних розмірів поперечного перерізу.

Лабораторне заняття

Випробування зразка з маловуглецевої сталі на розтяг.

2.3. Практичні розрахунки на зріз і зминання

Чистий зсув. Закон Гука для зсуву. Модуль зсуву. Залежність між трьома пружними постійними для ізотропного тіла (без виведення). Зріз. Основні припущення та розрахункові формули. Зминання, умовності розрахунку, розра­хункові формули.

2.4. Геометричні характеристики плоских перерізів

Осьові, відцентровий та полярний моменти інерції перерізу. Зв’язок між осьовими та полярним моментами інерції перерізу. Моменти інерції простих перерізів: прямокутника, круга, кільця.

2.5. Кручення

Крутний момент. Побудова епюр крутних моментів. Кручення прямого бруса круглого поперечного перерізу. Напруження в поперечному перерізі бруса. Кут закручування. Полярні моменти опору для круга і кільця. Розрахунки на міцність і жорсткість під час кручення. Розрахунок цилінд­ричних гвинтових пружин розтягу і стиску з малим кроком витка.

Практичне заняття

Розрахунки на міцність під час кручення.

2.6. Згин

Основні поняття та визначення. Класифікація видів згину. Внутрішні силові фактори під час прямого згину. Диференціальні залежності між згинаючим моментом, поперечною силою та інтенсивністю розподіленого навантаження. Побудова епюр попереч­них сил і згинаючих моментів. Нормальні напруження в поперечних перерізах під час згину. Осьові моменти опору. Розрахунки на міцність під час згину. Раціональні форми поперечних перерізів балок під час згину. Поняття про дотичні напруження під час прямого поперечного згину. Лінійні та кутові переміщення під час прямого згину. Розрахунки на жорсткість під час згину.

Практичне заняття

Розрахунки на міцність під час згину.

Лабораторне заняття

Дослідження деформації згину.

2.7. Теорії міцності

Складне навантаження бруса. Еквівалентні напружені стани та еквіва­лентні напруження. Теорії міцності. Розрахунок бруса круглого поперечного перерізу на згин з крученням.

Практичне заняття

Розрахунок валів на спільний згин з крученням.

2.8. Стійкість стиснених стержнів

Критична сила. Формула Ейлера для різних випадків закріплення опор. Критичне напруження. Емпіричні формули для визначення критичних напру­жень. Залежність критичних напружень від гнучкості стержня. Розрахунки на стійкість за формулою Ейлера. Раціональні форми поперечних перерізів стиснених стержнів.

3. ДЕТАЛІ МАШИН

3.1. Основні положення

Деталі машин, їх класифікація. Вимоги до машин і їх деталей. Основні критерії працездатності машин та їх деталей. Застосування деталей машин і механізмів у сільськогосподарській техніці.

3.2. Загальні відомості про передачі

Призначення передач у машинах. Класифікація передач. Принцип роботи основних типів передач. Основні кінематичні та силові співвідношення меха­нічних передач.

3.3. Фрикційні передачі

Призначення, будова, принцип роботи, класифікація та застосування фрикційних передач. Матеріали котків. Основні геометричні та кінематичні співвідношення. Сили в передачі. Умова працездатності передачі. Основні відомості про розрахунок передачі на контактну витривалість.
3.4. Пасові передачі

Призначення, будова, принцип роботи, застосування пасових передач. Матеріал пасів. Кінематичні та силові співвідношення в пасових передачах. Сили і напруги в пасах. Розрахунок передачі: плоскопасової, клинопасової. Деталі пасових передач і натяжні пристрої.

3.5. Ланцюгові передачі

Призначення, будова, принцип роботи, застосування передач. Деталі лан­цюгових передач. Основні параметри ланцюгових передач. Критерії працездатності. Добирання ланцюгів і перевірний їх розрахунок.

3.6. Зубчасті передачі

Призначення, будова, принцип роботи, застосування зубчастих передач. Класифікація зубчастих передач. Підрізання та коригування зубів. Точність зубчастих передач. Основні вимоги до зубчастого зчеплення. Матеріали та конструкції зубчастих колів. Види руйнування зубів.
Прямозубі циліндричні передачі. Основні геометричні спів­відно­­шення. Сили, що діють у зачепленні. Розрахунок зубів на контактну і згинальну витривалість. Вибір основних параметрів, розрахункових коефіцієнтів, допустимих напружень.
Непрямозубі циліндричні передачі. Основні геометричні співвідношення. Сили, що діють у зачепленні. Особливості розрахунку непрямозубих передач на контактну  міцність і згин.
Прямозубі конічні передачі: основні геометричні співвідношення, сили в зачепленні, особливості розрахунку, конструкція зубчастих коліс.

Лабораторне заняття

Вивчення конструкції зубчастого редуктора.

3.7. Черв’ячні передачі

Призначення, будова, принцип роботи, застосування черв’ячних передач. Матеріали та конструкції черв’яків і черв’ячних коліс.
Короткі відомості про геометрію черв’ячних передач. Кінематика і ККД черв’ячної передачі. Сили, які діють у зачепленні. Розрахунок черв’ячної пере­дачі. Вибір основних параметрів і розрахункових коефіцієнтів. Тепловий розрахунок.
Лабораторне заняття

Вивчення конструкцій черв’ячного редуктора.


3.8. Передача гвинт-гайка

Призначення, будова, застосування передачі гвинт-гайка. Матеріали і конструкція деталей передачі. Розрахунок передачі на зносостійкість і перевірка гвинта на міцність і стійкість. Вибір основних параметрів і розрахункових коефіцієнтів.

3.9. Вали та осі

Вали та осі, їх призначення, конструкції, матеріали. Розрахунок валів та осей на міцність і жорсткість. Конструктивні й технологічні способи підвищення витривалості валів.

3.10. Підшипники

Опори ковзання і кочення, призначення, порівняльна характе­ристика. Підшипники ковзання: типи, застосування, конструкції, матеріали. Критерії працездатності та умовні розрахунки. Підшип­ники кочення: будова, класифі­кація, огляд основних типів. Поняття про підбір підшипників кочення за динамічною вантажопідйомністю. Короткі відомості про конструювання підшипникових вузлів.

3.11. Муфти

Призначення та класифікація муфт. Застосування муфт. Конструкція муфт. Короткі відомості про вибір і розрахунок муфт.

3.12. Шпонкові та шліцьові з’єднання

Шпонкові з’єднання. Розрахунок з’єднань призматичними шпонками. Зубчасті (шліцьові) з’єднання, застосування та перевірний розрахунок.

3.13. Нарізні з’єднання

Загальні відомості, застосування нарізних з’єднань . Конструктивні форми наріз­них з’єднань. Стандартні кріпильні деталі, їх матеріали. Способи стопоріння нарізних з’єднань. Найпростіші випадки розрахунку на міцність.

3.14. Нероз’ємні з’єднання

Нероз’ємні з’єднання, їх класифікація, застосування. Зварні з’єднання. Основні види зварних з’єднань і типи швів. Розрахунок на міцність зварних швів. Заклепкові з’єднання. Область застосування. Основи розрахунку. Матеріали заклепок. Клейові з’єднання. Переваги, недоліки, застосування. Розрахунок клейових зєднань.


КУРСОВЕ ПРОЕКТУВАННЯ

Орієнтовна тематика курсових проектів

Мета виконання курсового проекту – розвиток навичок самостійної твор­чості, поглиблення, закріплення знань, одержаних студентами за час навчання.
Виконуючи курсовий проект, студенти набувають практичних навичок, під час роботи з методичними рекомендаціями, нормативною, технічною та довідковою літературою, вирішуючи поставлені завдання.
Орієнтовна тематика робіт:
1.  Проект вертикального одноступеневого редуктора циліндрично-косозубого з пасовим приводом загального призначення.
2.Проект горизонтального одноступеневого редуктора циліндрично-косозубого з ланцюговим приводом загального призначення.
3. Проект одноступеневого редуктора циліндрично-шевронного з ланцюговим приводом загального призначення.
4. Проект одноступеневого редуктора циліндрично-шевронного з пасовим приводом загального призначення.
5.Проект одноступеневого редуктора циліндрично-прямозубого з пасовим приводом загального призначення.
6.  Проект одноступеневого редуктора циліндрично-прямозубого з ланцюговим приводом загального призначення.
7.  Проект одноступеневого редуктора циліндрично-конічного з пасовим приводом загального призначення.
8.Проект одноступеневого редуктора циліндрично-черв’ячного з нижнім розташуванням черв’яка загального призначення.
9. Проект циліндричного одноступінчастого косозубого редуктора з пасовим приводом.
10. Проект циліндричного одноступінчастого косозубого редуктора з ланцюговим приводом.

Склад і зміст курсового проекту

Курсовий проект повинен складатися із пояснювальної записки об’ємом до 25 сторінок друкованого тексту (до 35 рукописного) і графічної частини – на двох аркушах, один з яких формату А-1, інший – А-2, який розділений на два формати А3.
Розрахунково-пояснювальна записка повинна вміщувати такі пункти (розділи): вступ, розрахункова частина, техніка безпеки і охорона довкілля, висновки, бібліографічний список.
У складі графічної частини проекту має бути розроблено складальне креслення редуктора А1, робочі креслення веденого вала А3 і колеса А3.

3. САМОСТІЙНА РОБОТА

Вимоги до організації самостійної роботи студентів і структура навчаль­них завдань визначені навчальними програмами дисципліни.
Завданнями самостійної роботи студентів є підготовка і виконання поточ­них навчальних практичних завдань під керівництвом викладача, а також самостійне вивчення окремих розділів дисципліни.


4. РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА І ДЖЕРЕЛА

1. Аркуша А.И. Техническая механика : Теоретическая механика и сопро­тивление материалов. – Москва : Высшая школа, 2000.
2. Аркуша А.И. Руководство к решению задач по теоретической механике. – Москва : Высшая школа, 2002.
3. Мархель І.І. Деталі машин. – Київ : Алерта. 2005.
4. Шейнблин А.Е. Курсовое проектирование деталей машин. – Москва : Высшая школа, 2002.
5. Буханиста В.П., Кужель В.В. Технічна механіка : методичні реко­мендації та навчальні завдання. – Немішаєве : НМЦ, 2005.
6. Малащенко В.О., Янків В.В. Деталі машин. Курсове проектування. – Львів : Новий світ – 2000, 2006.
7. Костюк В.І., Висоцький І.С. Основи технічної механіки та опору матеріалів.– Тернопіль : “Збруч” 2004.
8. Чернавский С.А., Боков К.Н., Чернин И.М. Курсовое проектирование деталей машин. – Москва : Машиностроение, 1998.
9. Павлище В.Т., Харченко Є.В., Барвінський А.Ф., Гаршнєв Ю.Г. При­кладна механіка. – Львів : Інтелект-Захід, 2004.
10. ­Ердеді О.О., Аникін І.В. та ін. Технічна механіка. – Київ : Вища школа, 1983.


5. КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ


Рівень навчальних досягнень
Бали
Критерії оцінювання
Початковий
1-3
Оцінка  виставляється учню, який виявив значні прогалини в знаннях основного навчального матеріалу, допустив грубі помилки у виконанні передбачених програмою завдань, незнайомий з основною літературою. Як правило, «незадовільна» оцінка виставляється учням, у яких відсутні знання базових положень з предмету технічна механіка або їх недостатньо для продовження навчання чи початку професійної діяльності.

Середній
4-6
Оцінки «задовільно» заслуговує учень, який виявив знання основного навчального матеріалу в обсязі, потрібному для подальшого навчання і майбутньої роботи за професією, частково впорався з виконанням передбачених програмою завдань, ознайомлений із частиною рекомендованої основної літератури. Оцінка «задовільно» виставляється учням, які допустили суттєві помилки в усних відповідях та при виконанні завдань контрольних робіт, мали серйозні труднощі у спробах усунути ці помилки самостійно.

Достатній
7-9
Оцінки «добре» заслуговує учень, який виявив повне знання навчального матеріалу, успішно виконав передбачені програмою завдання, засвоїв рекомендовану основну літературу. Оцінка «добре» виставляється учням, які засвідчили системні знання понять з предмету технічна механіка і здатні до їх самостійного поповнення та оновлення під час подальшої навчальної роботи і професійної діяльності. Одночасно вони допустили певні неточності, пропуски, помилки, які зумовили некоректність окремих результатів та висновків.
Високий
10-11
Оцінки «відмінно» заслуговує учень, який виявив всебічні, системні й глибокі знання навчального матеріалу і вміння вільно виконувати передбачені програмою завдання, ознайомлений з основною і додатковою літературою. Оцінка «відмінно» ставиться учням, які засвоїли основні поняття та принципи технічної механіки, вільно оперують технічними термінами, усвідомлюють зв’язки між основними процесами зварювання, творчо та корректно використовують їх при розв'язанні задач.


6. Завдання для проведення зрізу знань та контрольних робіт з предмету :
 «Технічна механіка»

1.      Рівновага. Сила, її визначення, одиниці виміру
2.      Кутова швидкість та кутове прискорення.
3.      Імпульс сили, кількість руху матеріальної точки
4.      Момент сили відносно точки
5.      Теорема про додавання швидкостей.
6.      Сили інерції під час руху матеріальної точки
7.      Умова рівноваги довільно розміщених сил у просторі
8.      Система матеріальних точок. Внутрішні й зовнішні сили
9.      Внутрішні силові фактори під час кручення
10.  Дві основні задачі динаміки.
11.  Напруження повне, нормальне, дотичне.
12.  Рознімні з’єднання: різьбові, шпонкові, шліцьові
13.  Визначення рівнодіючої системи  збіжних сил
14.  Закон Гука
15.  Пасові передачі, їх класифікація
16.  Зведення плоскої системи до  центру
17.  Види руху точки залежно від прискорення.
18.  Основні  відомості про розра­хунки на довговічність
19.  Предмет кінематики. Спокій і рух, відносність цих понять
20.  Кінетична енергія твердого тіла
21.  Розрахунок бруса круглого поперечного перерізу на згин
22.  Центр ваги
23.  Робота рівнодійної, сили тяжіння та сили пружності
24.  Фрикційні передачі, їх призначення, класифікація
25.  Принцип д’Аламбера, метод кінетостатики
26.  Внутрішні силові фактори під час прямого згину
27.  Будова  жорстких компенсувальних  пружних
28.  Матерія і рух
29.  Постійні та змінні сили, закони динаміки
30.  Призначення, конструкції, застосування редукторів
31.  Швидкості точок плоскої фігури
32.  Напруження розрахункові, граничні й допустимі
33.  Будова гвинтових пресів і домкратів.
34.  Натуральний спосіб руху точки; швид­кість і прискорення точки.
35.  Деформації пружні й пластичні
36.  Рейково-зубчасті механізми
37.  Внутрішні силові фактори бруса  під час розтягу і стиску
38.  Кінетична енергія матеріальної точки
39.  Опори ковзання і кочення
40.  Лінійні швидкості та прискорення точок тіла
41.  Розрахунки на міцність під час згину
42.  Черв’ячна передача, її переваги, недоліки
43.  Потужність.
44.  Умова рівноваги просторової системи збіжних сил
45.  Міцність, жорсткість, зносостійкість, теплостійкість
46.  Метод перерізів
47.  Деталі машин, ланка, кінематична пара, кінематичний ланцюг, механізм
48.  Додавання пар
49.  Балкові системи, види навантаження
50.  Основні поняття кінематики: траєкторія, відстань, шлях, швидкість, приско­рення.
51.  Теорема про зміну кінетичної енергії матеріальної точки.
52.  Основне рівняння динаміки для обертального руху твердого тіла
53.  Розрахункові напруження
54.  Будова та призначення підшипників і підп’ятників ковзання
55.  Обертальний рух твердого тіла
56.  Еквівалентні напружені стани та еквіва­лентні напруження
57.  Види приводних ланцюгів
58.  Абсолютно тверде тіло
59.  Предмет динаміки. Маса, матеріальна точка, сила
60.  Момент опору згину
61.  Момент опору перерізу.
62.  Коефіцієнт запасу міцності.
63.  Основні параметри редукторів
64.  Момент сили відносно осі
65.  Поняття про силу інерції
66.  Основні параметри черв’ячної передачі
67.  Система збіжних сил
68.  Передавальне число, одноступінчасті передачі
69.  Основне рівняння динаміки
70.  Прискорення повне, нормальне, дотичне
71.  Теорема про зміну кількості руху матеріальної точки.
72.  Матеріальна точка
73.  Розкладання  плоскопаралельного руху на поступальний та обертальний
74.  Основні види деформації бруса
75.  Мото редуктори
76.  Паралельний перенос сили
77.  Напруження в поперечному перерізі бруса
78.  Будова та класифікація підшипників кочення
79.  Центр паралельних сил.
80.  Розрахунки на міцність
81.  Прості випадки розрахунків на міцність з’єднань
82.  Проекція сили на вісь
83.  Робота сталої сили під час прямолінійного руху
84.  Поняття про розрахунок гвинтів і гайок
85.  Пара сил та її характеристика
86.  Згин. Основні поняття і визначення
87.  Зубчасті передачі, їх призначення
88.  Статичний момент площини
89.  Сили зовнішні й внутрішні
90.  Класифікація, призначення осей та валів





Комментариев нет:

Отправить комментарий